2024 - 02
2024 - 03
2024 - 04

Трилър в началото

Първият плейаут мач в Сургут се превърна във волейболен трилър. Енисей, пред Нефтяник с пет победи, едва спечели победа над аутсайдер в тай-брек.

В първата игра "възходът-преврат" "Oilman" направи от сметката 11:13. Той хвърли планери по Тодор Скримов, оренбургчани постигнаха нокаутиран прием от съперника и зачакаха, когато под блока попада и българският легионер, 16:13. След това увереното хранене позволи на подопечните на Владимир Викулов спокойно да доведат дебюта до победа 25:22.

Вторият сет беше доминиран от сибиряците - асът на Кирил Клец даде първото уверено предимство, 6:3, той играе извън блока, 11:6 и 16:9 след пореден тежък сервис от диагонала на "Енисей" и преиграване на Скримов. Ас Иван Валеев (23:13) най-накрая реши изхода на сета, но двойна смяна при Нефтяник (Излязоха Рахматулин и Ахаминов) донесе няколко прекъсвания и даде надежда за по-нататъшна борба, 25:17.

И битката наистина се получи. Ушков вкара пас след отличен сервис на Дмитрий Яковлев, 9:6 в полза на "Нефтяник". Същият Клец щрака, 10:8, но сега Ушков раздава поредица от мощни ининги, принуждавайки гражданите на Красноярск да капитулират с 10:12 на 10:16. Юрий Филипов прави двойна смяна, освобождавайки Осипов и Фецов, и преследването на "Енисей" придобива видими форми след диагоналния ас (15:19), собствените му атаки (19:22) и стига до ендшпила, след като връща Иван Валеев от блока при продължително равенство (22:23). Но "Нефтяник" не трепна - Яковлев атакува блока извън границите, а Иван Комаров изписва асо, 25:22 и Оренбург повежда в мача.

Четвъртият сет е най-напрегнат. Отборите се редуват напред, не позволява на противника да отиде по-далеч от един пробив. В крайна сметка "Петролът" поведе 23:22, но пропусна атаката на Клец, и тогава се случи смешна шега. Диагонал "Енисей" осигури отстъпката, но се отказа от атаката, и на Игор Коваликов оставаше един вариант - да даде висок пас към четвъртата зона, където Валеев, който участва в блокирането, нямаше време да се разтегне. Въпреки това играчът настигна топката и стрелна от мястото си блока на противника. Отборът на Красноярск превърна първата сет точка на Комаров с блок, 25:23.

На тай-брека всичко беше решено от джет сервисите на Скримов, обърна се 4:4 в 8:4. След смяната на страната Нефтяник най-накрая се разпадна - нападателите се втурнаха в противниковия блок, и въпросът е завършен от собствения му брак при подаването: 15:7 и "Енисей" в най-трудния мач взима осма победа в първенството.