2024 - 04

Грешките побеждават желанието

"Газпром-Ugra" (Сургут): Ожиганов - Шахбанмирзаев, Родичев – Коротаев, Крсманович – Курбатов, Обмочаев

"Зенит" (Санкт Петербург): Кобзар - Железняков, Воронков – Титич, Ананьев – Сафонов, Кривитченко

Петербургчани пристигнаха в Сургут в съкратен брой, но това беше достатъчно за победата. Нападението е извършено от Федор Воронков, Тимофей Тихонов озари сервиса, и Семьон Кривитченко циментира защитата и техниката - да, че никой не си спомня отсъствието на Женя Гребенников. Домакините върнаха Дмитрий Курбатов в състава, и недостигът на финиширащи доведе до появата на Никита Алексеев в тази роля по време на мача.

Домакините започнаха добре първия сет. (9:6 след две пресечки до Воронков) се превърна в 16:18. Така отборите стигнаха до края – гостите са на крачка от победата. Сервирайки в аут, Родичев даде на Зенит две сет точки, Коротаев се справи със стрелбата, и тогава блокът отново изяде Воронков, 24:24. Видео преглед на докосването на блокиращите след удар на Раджаб в тъч върна надеждата на Сургут (26:26), Родичев завъртя баланса в своя посока, атакувайки прехвърлящата топка, и решаващата топка отново беше подложена на подробно изследване на монитора: след атака на Титич топката не попадна в блокировачките, 29:27.

Във втория мач Зенит започна да играе с трима завършили (Titi?, Воронков, Тихонов), и Ковальов излезе да подаде в първата игра. След марката 14:14 гостите продължиха напред: първо Воронков направи трик на спешна топка, след което Коротаев вкара лош резултат при получаване и атака, давайки път на Алексеев (14:18). Отборът на Сургут се опита да се върне в играта, Раджаб дори успя да спечели точка, удряне на блок - топката отскочи към играча и се приземи от страната на противника по любопитен начин. Но Зенит запази спечеления хендикап, сетът бе завършен от сервис на Родичев в мрежата.

Родичев е неудържим в третата партия, Блокирането на завърналия се на корта Железняков напомня за първия сет - 9:6. И също, като в първата игра, гостите наваксват, 9:9. Родичев използва опит, за да търкаля аварийна топка в котел, 16:16, но в следващата трудна ситуация удря, 16:18. Руднев, който излиза да сервира, нокаутира опонента си от ход, сам работи по защитата, блокът към Железняков допълва въпроса, 19:18. Домакините отново имат шанс преди мача, но Зенит се справя, и тогава Тихонов излиза на сервис и прави серия с ас, което не само решава изхода на играта, но също, възможно, целия мач. Коротаев плува на рецепцията, той хвърля топката в тъч в не много удобна ситуация. 19:22 и 21:25 след грешка на Ожиганов при трансфера.

Попадане в нокдаун в третия сет, домакините не дойдоха веднага на себе си в четвъртата. 3:6 след ас на Ковальов в свободната зона, друга ротация Алексеев-Коротаев, излиза Кирилов вместо Ожиганов и "пет минути" Курбатов. Първи гол отбелязва Дмитрий, и след това сервира серия от стегнати сервиси, от които при продължителни митинги Зенит не може да избяга, 9:10. Смяната на Ковальов с Кобзар стабилизира ситуацията и отново Газпром-Югра се измъчва от подаването на Тихонов, завършвайки серията с ас (и сметката „отлита“ от 13:15 на 13:19). Домакините отвърнаха с голова серия в изпълнение на Кирилов, което също е „затворено“ от асо, 20:22. Но това е всичко: Кобзарски гънки, Сервис на Воронков през въже води до свободна топка и атака на Железняков, нов пропуснат ход - и Крсманович не успява да се справи с спешната атака.