2024 - 04

Успехът на нервите

"Газпром-Ugra" (Сургут): Ожиганов - Алексеев, Катич – Коротаев, Крсманович - Тарасенко, Обмочаев

"Урал" (Уфа): Ушков – Рибаков, Ковачевич – Эбадипур, Гуцалюк - Якутин, Будюхин/Фролов

Домакините спечелиха първия си хендикап с блокада – на Ебадипур и Рибаков, 6:4. Изключително дълго разиграване с четири опита на Катич в четвърта зона бе завършено от Тарасенко, 9:6, Веднага ударът на Якутин в тъч прави предимството на домакините значително, 10:6. Гостите гонят и асото на Ebadipura, установено чрез видеопреглед, сигнализира, че всичко не е безнадеждно, 10:9.

Газпром-Югра стартира второто си бягство от баланса към 14:14. Блок Ебадипуру, още две допълнителни игри ще реализират Катич и Тарасенко, 19:15. Урал хваща Катич в четвърта зона и започва да се връща в играта. Рибаков сервира, за да даде свободна топка на отбора си и шанс да изравни, но той самият чука на блока, 20:18. Андрей Воронов реагира с двойна смяна, който работи, когато Поталук нокаутира Катич от ход, 22:22. Но след това става по-лошо: Роман сервира в мрежата, и след това се установява в сръбския блок на Газпром-Югра, донасяне на сетбол на домакините. Воронков успява да направи обратна двойна смяна, Коротаев не пласира сервиса в полето, но след таймаут от Рафаел Хабибулин, Крсманович хладнокръвно вкарва чрез колегата си Гуцалюк, 25:23.

Във втория сет Газпром-Югра изключи почти всички елементи от играта. Храна без зъби, куц ход, няма снимане в четвърта зона. Гостите систематично се движат напред, довършване на Катич в четворката и довършване на домакините с аса (Ковачевич – 3:4, Поталък - 5:8). Когато блокът затваря Алексеева (5:11), Кирилов излиза на корта вместо Ожиганов. Коротаев продължава да бъде измъчван по време на рецепцията, лишавайки жителите на Сургут от разумен наем, на таблото се записва още един ас на Ковачевич 10:17. Отговорът на Krsmanovich в зоната на конфликта не прави никаква разлика, Руднев излиза вместо Алексеев и се заклещва в блока, 12:20. Към края Катич решава няколко пъти на решетката, и достъпът на младия играч на Сургут Александър Красилников до диагоналния сервис завършва с блок на Поталюку, но това е само обещание за продължаване на играта. Ебадипур слага край, 16:25.

В третия мач ядосаните жители на Сургут веднага тръгнаха напред: Коротаев се събуди в атака, Тарасенко сложи ас на основната линия, блокът най-накрая покрива Ковачевич, 5:1. Поталюк мощно стреля в дълбочина, Ковачевич отново провали на границата на вратата, Алексеев отвръща с удар в ръцете, 7:1. На корта излизат Бутко и Рибаков и след известно време гостите правят три поредни прекъсвания: отново се проваля в техниката на Коротаев, и отговорите на Рибаков и Ковачевич са точни, 11:8.

Тенденцията за превъзходство възвръща достъпа на Красилников до сервиране. Той стреля кратко, прекъсване на маневрата Урал, и след това издава мощно асо - 15:8. Жителите на Уфа не се отказват от Ковачевич, издаване на асо, 18:13. Но Обмочаев се справи със следващия отличен сервис на Урош също толкова добре., и Алексеев гори. Той носи на отбора 19-и, 20-е, 21-е и 23-е очко. Към края Ушков на два пъти намира Гуцалюк с отдадени пасове., но това не помага, При втория сетпойнт на отбора от Сургут, Ковачевич поема риск и прекъсва подаването в дългия аут..

Четвъртата игра беше равностойна от самото начало, съперници, редуващо се излиза напред, не можеше да отиде по-нататък, от няколко точки. В Урал падащият флаг от ръцете на уморения Ковачевич е вдигнат от Ебадипур, Поталук редува аса и нокти с грешки, и отборът на Сургут започна да се подобрява и да се справя с трудни топки в мрежата на Катич, Коротаев го последва. С резултат 17:18 Иван се възползва умно от спешната топка, хвърляйки го на Поталук - той го върна обратно и Коротаев измисли организираната контраатака. Тогава Иван вкара чрез тъч и затвори диагонала на "Урал" заедно с Крсманович с блок - и всичко това отново на поредица от сервиси на Красилников, 20:18.

Воронков хвърля Бутко и Рибаков в битка, но заплахата от Урал все още съществува, главно, от четвърта зона. Два пъти добър Ковачевич, а домакините нямат атаки през центъра. Алексеев удря (21:22) и провокира таймаут на Газпром-Югра. "Урал" стига първи до зададената точка - 23:24 чрез усилията на Ебадипур. Играта на нерви започна. На счете 26:27 „Урал“ има отличен шанс да принуди мача да влезе в тайбрек след отбитите атаки на Коротаев и Алексеев, но Ковачевич не успя да победи блока. Веднага Урош пада при трудна стрелба и рита над централната линия, давайки първата мач точка на опонента. Сръбският финиширал се коригира – ударът е аут, но Алексеев признава докосването, Крсманович връща мачбол, и Гуцалюк, в опит да завърти топката покрай блока, влиза в тъч и носи победата на Газпром-Югра.