2024 - 04

Благодаря за характера!

"Газпром-Ugra" (Сургут): Ожиганов – Руднев, Коротаев – Обмочаев, Крсманович – Алексеев, Нагаец

«Нова» (Novokuibyshevsk): Досандж – Литвинов, Антонов – Шпилев, Наематели – Щербаков, Еремин/Драгунов

В навечерието на мача вирусът нокаутира Катич от приложението на отбора на Сургут, Шевляков, Тарасенко и Красикова, напускане в списъка 11 фамилни имена. Принудителната треньорска креативност помогна на феновете да видят Обмочаев като финиширал, Алексеева - като централен блокировач. Олимпийският шампион се разписа в първия сет с едно блокиране на Денис Литвинов (Никой друг от Сургут не е постигнал това постижение), Алексеев удари топката в атака (14:14).

Равностойната игра намери бърз завършек в края: Литвинов получава почивка след повишената отстъпка на Обмочаев в трудна ситуация (20:22), Руднев при бърз пас търси контакт с ръцете на блокиращите, но не го намира (21:24), и веднага Антонов затваря сета с тръба.

Във втората игра Обмочаев, който беше и капитан в мача, замени Урманцев, и когато резултатът 0:2 Шахбанмирзаев се завръща на мястото на Руднев след дълга пауза. Докато новодошлите свикнаха, гостите продължиха по-напред, 6:10 след като обърна Раджаб в мрежата при спешна топка. При Нова Литвинов направи ефективни атаки, Останалите жители на Волга също не стояха бездействащи. Преследването на Газпром-Югра започна с любопитния ас на Урманцев, топката премина през въжето, 14:17. Крсманович покрива Шчербаков един на един, 16:18. Още един блок с участието на Петър, този път в четвърта зона на Антонов, и Олег Согрин си взема тайм аут.

Раджаб се разигра и постави финалните щрихи на ситуацията от третия опит в една игра, 21:21. така, глава до глава, отборите стигнаха до сервиси на Коротаев. Иван първи донесе свободната топка, който беше въведен от Раджаб (27:26), и след таймаут "Нова" сложи точка с ас.

В третата партия съперниците отново играха балансирано до края, редуващо се излиза напред. Асо Раджаба - 13:12, Ответният удар на Досандж - 13:14. Кирилов, който излезе вместо Ожиганов във втория сет, фолди с две ръце в стила на Вадим Хамутцких, 16:16. Краят беше придружен от грешки на жителите на Сургут и основен лош късмет: Стрелецът успя в аса си на безвреден планер, Финиширащите на Газпром-Югра просто разчитаха един на друг (18:21). Кирилов затвори атаката на Шпилев, но отскок лег в сантиметре от линии, 19:22. Атаката на Литвинов се вдига в защита - топката минава под въжето (22:24), Коротаев не поставя топката с трансфер в първата зона, 22:25.

Получаване на известно морално превъзходство, “Нова” започна да излиза напред още в началото на четвъртия сет. Ожиганов и Руднев се върнаха на площадката, и резултатът след две поредни грешки в атаката на Урманцев вече е 6:10. Удар на Руднев в един блок (6:11) - и Раджаб се връща. В Nova Литвинов продължи да отбелязва последователно точки, но Шпилев се забави в четвърта зона. Първо той направи лицева опора след мощен сервис на Раджаб и самият диагонал довърши играта, 14:17. Тогава Максим се заклещи в блока, 16:18, но той се поправи, пускане на асо бътерфлай в Коротаев, 16:21.

Блокът на Сургут получава още няколко прекъсвания: Антонов и Литвинов са заловени, и асото на Ожиганов намалява разликата до минимум, 21:22. Нов добър сервис и Раджаб има два шанса да изравни резултата., но и него спират, 21:23. Асе Литвинова, изглеждаше, слага край на това, 21:24. Но сервирането на Денис в мрежата и атаката в тъч оставят шанс на отбора на Сургут, който Коротаев използва - асо, 24:24! Тази престрелка беше само прелюдия към луд, провлачен край., в който домакините имаха зададена точка. С резултат 26:25 отборът на Сургут спря три пъти атаките на съперника си с блокада, но Шпилев все пак се върна в ръцете си. И тогава след блокада на Урманцев гостите реализираха само деветата (!) мачбол от тъч на Коротаев.

Игра на равностойни противници, в който всичко се решаваше от присъствието на почти безпогрешния Литвинов в Нова и обективните проблеми на Газпром-Югра в някои формации.