2024 - 04

На милиметри от победата

"Факел" (Нови Уренгой): Енс-Вишников, Бабкевич-Динейкин, Ковалчук-Мелников, Данани

"Газпром-Ugra" (Сургут): Шахбанмирзаев-Ожиганов, Катич-Коротаев, Крсманович-Тарасенко, Обмочаев

Контузеният Сергей Гранкин отсъстваше от състава на Факел и това се отрази на качеството на подаванията на домакините в първия мач. Но това не отрича духа и качеството на играта на гостите - отборът на Сургут веднага се зае с работата. Аце Ожиганова - 4:1. Коротаев изби Данани от приема и Катич вкара прехвърлящата топка, 7:2. Следва ранно аварийно изчакване, след което Динейкин чука на блока и удря от втория опит, 8:2.

Всички опити на домакините да осуетят нападателния порив на гостите не водят до нищо.: Тарасенко бележи асове (15:7) и Коротаев (18:9). Катич блокира Енс във втора зона, 20:10. Захранванията към Бабкевич работят, когото Юцевич е принуден да замени на задната линия, Вишников не може да осигури удобни условия за своите нападатели. Накрая, когато изходът от сета е почти ясен, “Факел” дръпна резултата благодарение на поредица от мощни сервиси на Бабкевич, но на следващия сетпойнт Владислав сервира в аут.

Вторият сет е продължение на първия. Тарасенко бележи нов ас на Бабкевич, 3:0. С ретур асо Динейкин намалява разликата до минимум., 4:3, но постепенно Газпром-Югра върви напред. Ожиганов радва крилата с бързи пасове, и Динейкин е блокиран два пъти с блок, 12:8. Ожиганов съкращава подаването си и Бабкевич няма време да се оформи, 14:9, след това Раджаб покрива Владислав един на един в четвърта зона, 16:10. Раджаб сервира мощно - Ожиганов ефектно фолдва при свободна топка, 19:12. Да, нашата двойка биндер-диагонал е в идеален ред, останалите също не отпадат от играта.

„Факел“ отново променя Бабкевич на Юцевич, Морозов влиза вместо Енс, но снимачната площадка отново отива в Сургут, Тарасенко поставя точката.

за съжаление, в третия сет имаше класически обрат. Нашите играчи са пристрастени, и собствениците намериха резерви: вместо Бабкевича, Титулярните места на Мелников и Енс бяха заети от Юцевич, Дикарев и Морозов. При сервиси на Вишников Газпром-Югра загуби четири разфасовки, и резултатът се увеличи от 7:9 за 7:13.Рафаел Хабибулин сменя две трети от състава, но Руднев, Красиков, Урманцев и Кирилов не успяха да се справят със задачата поне да хванат противника, 15:25.

В четвъртия мач игровото и психологическо предимство вече е на страната на “Факел”, което беше улеснено от три блокади за отбора на Сургут още в началото (1:5). Дълго време печелехме точки само благодарение на грешки на домакините при сервис., които са вложени изцяло – при преброяване 7:14 Факел имаше шест пропуснати попадения. Обратната страна на риска при сервиране е нокаутиране., на който не можахме да организираме нещо разбираемо на решетката. А “Факел” продължи да бомбардира с аса: Морозов (11:21), Динекин (12:23)... Четири точки, спечелен на знамето, даде малко надежда за тайбрек.

въпреки това, нашите момчета успяха да се съберат и да възстановят играта. Смяната на страните стана при минимално предимство на домакините, и след това отборите вървяха изравнени до точката за мач Fakel 13:14. Домакините имат отличен шанс да довършат мача - но Юцевич намира ръцете на Ожиганов в последната игра, почти на чиста мрежа., рикошетът попада на линията на страната на домакините. В следващото дълго валидиращо теглене нашият отбор изтърпя грешката на Вишников и взе мачбола за себе си, 15:14. Руднев не служи, Раджаб действа уверено, Ожиганов стреля при сервис на милиметри от основната линия... Бяхме на милиметри от победата, но след това Раджаб на два пъти не успя да победи блока в неудобната четвърта зона, 16:18.

Обидно поражение, което трябва да засили характера на отбора. Миналия сезон загубихме много тайбрекове, трябва да предотвратим повторението на тази история в течение. Но самият факт, че стигнахме до петия набор в Нови Уренгой, вдъхва известен оптимизъм: все пак, дори и без Гранкин, "Факел" е мощна сила.